NIEWIERZPLOT.COM > ZE ŚWIATA
Analfabecie - fe!

1 listopada rząd Sierra Leone uroczyście ogłosił rozpoczęcie Narodowej Kampanii Zwalczania Analfabetyzmu. Każdy niepiśmienny (a stanowią oni 31.4% tamtejszego społeczeństwa, co jest istotnym hamulcem przemian społecznych i gospodarczych) otrzyma nieodpłatnie specjalny samouczek, którego wnikliwa lektura ma podobno nawet najmniej zdolnych nauczyć podstaw pisania i czytania.

Jak poinformował w specjalnym, entuzjastycznym oświadczeniu wiceminister edukacji Sierra Leone: "Sam bym się chętnie wreszcie nauczył!".

Liczący ponad 60 stron samouczek, który zatytułowano "Nauka czytania w weekend", został przygotowany przez ekspertów z polskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej, które wygrało przetarg, co prezydent Kwaśniewski nazwał "największym przełomem w historii kontaktów między naszymi dwoma krajami".


Z OSTATNIEJ CHWILI: Radość polskiego prezydenta i sierraleońskiego wiceministra okazały się być przedwczesne, gdyż cała akcja alfabetyzacji zakończyła się skandalem. Po pierwsze, książka okazała się być całkowicie identyczna z wydanym dwa lata temu przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne podręcznikiem pt. "Nowa matura dla ambitnych".


Po wtóre, książeczka okazała się być napisana po polsku, czego nie zauważył żaden z urzędników w ministerstwie naszego afrykańskiego partnera. Poproszony o komentarz do tego faktu były minister edukacji Mirosław Handke, który był osobiście odpowiedzialny za przebieg przetargu, wzruszył ramionami i powiedział "No i co, że po polsku? Przecież Ci analfabeci i tak nie umieją czytać".

Czubasa
2002-11-10

Powiadom znajomego o tym artykule  |  Wykop tego newsa