NIEWIERZPLOT.COM > NAUKA
Zupa pomidoworwa kontra morza południowe

Czy niedługo skończą się wakacje na słonecznych lagunach? Czyżby miały zbankrutować biura podróży?

Na konferencji biologów, która wczoraj zakończyła się w Oslo, wystąpił znany klimatolog i znawca drobnoustrojów - prof. Phi Sarma Djaggabbar z Indii.
Na podstawie badań prowadzonych przez ostatnie 27 lat na atolach koralowych ciepłych mórz południowych, ustalił że na skutek wysokiej temperatury (średnia roczna 23 stopnie Celsjusza), pływów oceanicznych oraz ciepłych delikatnych wiatrów zaistniały tam idealne warunki nie tylko do wypoczynku podczas wakacji, ale także do powstania niezwykle grożnych, nieznanych dotąd drobnoustrojów. Mogą one zaatakować układ pokarmowy człowieka, sprawiając że wszelkie mączne potrawy nie będą przyswajalne. Spożywacznie pokarmów pochodzenia mącznego, takich jak makarony, pierogi, ścianki działowe i ciasta może spowodować ataki chronicznego kichania. Kichanie jest tak silne i częste, że może doprowadzic do wyziębienia i ogólnego osłabienia organizmu, a w dalszym następstwie - do śmierci.

Sensacyjny referat prof. Djaggabbara poruszył liczne dyskusje na temat wysp koralowych. Wielu naukowców, zwłaszcza pochodzenia środkowo-europejskiego oraz Włochów zanegowało możliwość istnienia bakterii wymienionych przez hinduskiego profesora.

Jeden z czołowych polskich autorytetów w dziedzinie bakterii, dr inż. mgr msw. pko. Wiesław Chum, twierdzi że drobnoustroje te nie mogą wywoływać tak drastycznych efektów. Dr Chum, jak wiadomo, jest znanym koneserem zupy pomidorowej z makaronem oraz śmietaną. Polskie środowisko naukowe, oprócz wymienionego dr Chuma, jak na razie milczy w sprawie atolowych drobnoustrojów.

Biura podróży nie zanotowały spadku zainteresowania wycieczkami do ciepłych krajów i nad morza południowe. Ostrożni naukowcy twierdzą natomiast, że jest jeszcze zbyt wcześnie na formułowanie jakichkolwiek opinii na temat bakterii z mórz południowych.

Foster Jones
2002-02-27

Powiadom znajomego o tym artykule  |  Wykop tego newsa