NIEWIERZPLOT.COM > GOSPODARKA
Rewolucja finansowa

Warszawa, 30 listopada 2001 (inf. wł.)

Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz zwołał dzisiaj nadzwyczajną konferencję prasową. Dziennikarze, którzy przybyli na spotkanie spodziewali się usłyszeć informację o obniżce stóp procentowych lub komentarz do fatalnej sytuacji makroekonomicznej kraju. Jakież było ich zdziwienie, gdy w sali konferencyjnej powitały ich porozwieszane podobizny Józefa Bema, Romualda Traugutta, Karola Świerczewskiego, Ludwika Waryńskiego, Jarosława Dąbrowskiego, Tadeusza Kościuszki, Mikołaja Kopernika, Mieszka Pierwszego, Bolesława Chrobrego, Fryderyka Chopina, Stanisława Wyspiańskiego, Marii Curie-Skłodowskiej, Stanisława Staszica, Stanisława Moniuszki, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Ignacego Paderewskiego, a także obraz z widokiem Warszawy.

Większość dziennikarzy zdawała się przychylać do opinii, że zostali zaproszeni na wernisaż prac prof. Balcerowicza. Jednak teoria ta okazała się być błędna, jako że nie zauważono nigdzie "szwedzkiego stołu" z przekąskami i darmowym alkoholem. Wątpliwości rozwiał ostatecznie sam prof. Balcerowicz. W krótkim wystąpieniu poinformował on, że 1 stycznia 2002r. w Polsce nastąpi renominacja, czyli dopisanie czterech zer do wszystkich kwot w złotówkach.

Do obiegu wrócą stare banknoty o nominałach od 10 do 2.000.00 złotych, a nowe (wprowadzone po denominacji) zostaną wycofane do 1 kwietnia 2002r. Niestety większość starych banknotów została zniszczona, dlatego będą one dodrukowywane. Warto wspomnieć, że jeżeli ktoś posiada jeszcze stare banknoty, to od 1 stycznia będzie mógł ich ponownie używać w obrocie gotówkowym.

Zapytany o przyczynę i cel całej operacji prof. Balcerowicz odpowiedział:

"Mimo tego, że od denominacji minęło już osiem lat, większość Polaków, rozmawiając o pieniądzach, ciągle operuje starymi nominałami. Dlatego Narodowy Bank Polski w porozumieniu z Radą Polityki Pieniężnej postanowił uznać denominację za nieudaną i całą odwołać. Poza tym moje dzieci mówią, że Kopernik na banknocie 1000-złotowym jest 'fajowy'. A ja osobiście zawsze żałowałem, że tak mało wydrukowaliśmy Marii Skłodowskich-Curie."

Prezes NBP przedstawił badania opinii publicznej na temat renominacji. Z kolorowych kółek wynikało, że 93,721% dorosłych Polaków jest za dopisaniem zer. Przytoczone zostały wypowiedzi niektórych uczestników badań (reprezentatywna grupa Polaków między 8 a 65 rokiem życia):

Helena Wycisło, l. 53, zam. Rzępice-Kolonia, gospodyni domowa: "Renominacja jest jedynym skutecznym sposobem na walkę z zapaścią finansów publicznych. Operacja ta z pewnością spowoduje umocnienie złotówki w stosunku do dolara, euro i jena. Nie wpłynie to jednak ujemnie na krajowych eksporterów, ponieważ przewidywany gwałtowny wzrost gospodarczy przyczyni się do wydatnego zmniejszenia kosztów produkcji. W efekcie można będzie obniżyć wysokość stawek podatków pośrednich oraz zrezygnować całkowicie z pobierania podatków bezpośrednich".

Janina Zaspa, l. 51, zam. Rzępice-Kolonia, gospodyni domowa: "Renominacja jest jedynym skutecznym sposobem na walkę z zapaścią finansów publicznych. Operacja ta z pewnością spowoduje umocnienie złotówki w stosunku do dolara, euro i jena. Nie wpłynie to jednak ujemnie na krajowych eksporterów, ponieważ przewidywany gwałtowny wzrost gospodarczy przyczyni się do wydatnego zmniejszenia kosztów produkcji. W efekcie można będzie obniżyć wysokość stawek podatków pośrednich oraz zrezygnować całkowicie z pobierania podatków bezpośrednich".

Ludgarda Filet, l. 58, zam. Rzępice-Kolonia, gospodyni domowa: "Co tu stoi? Takie malućkie te litery, że przeczytać nijak nie mogę.".

Maria Papuć, l. 52, zam. Rzępice-Kolonia, gospodyni domowa: "Dejcie, kumo. Kaś tu mom brele to se dom rade... Renominacja jest jedynym skutecznym sposobem na walkę z zapaścią finansów publicznych. Operacja ta z pewnością spowoduje umocnienie złotówki w stosunku do dolara, euro i jena. Nie wpłynie to jednak ujemnie na krajowych eksporterów, ponieważ przewidywany gwałtowny wzrost gospodarczy przyczyni się do wydatnego zmniejszenia kosztów produkcji. W efekcie można będzie obniżyć wysokość stawek podatków pośrednich oraz zrezygnować całkowicie z pobierania podatków bezpośrednich".

Alfonso y Veiga
2002-02-27

Powiadom znajomego o tym artykule  |  Wykop tego newsa