NIEWIERZPLOT.COM > KULTURA
Mistyfikacja stulecia

San Marino, 6 grudnia 2001 (inf. wł.)

Fakty ujawnione przez "La gazetta dello electio" odsłaniają głęboko skrywane tajemnice portalu NieWierzPlot.com. Informacje przedstawiające prawdziwy obraz serwisu dostarczył "La gazeccie" tajemniczy Signore X.

Z otrzymanych dokumentów wynika między innymi, że w NieWierzPlot.com artykuły pisze jedna i ta sama osoba, korzystająca z wielu pseudonimów. Dla opinii publicznej to z pewnością szok, ale 'Wanchior Melkowitz', 'Otokar Balcy', 'Wuj Szymon', 'Alfonso y Veiga', 'Podwojne Dno, Dno', 'Foster Jones', 'Venegor of Hesselink', 'Don Pedro', 'fifthbro' i wielu, wielu innych to ten sam człowiek.

Dziennikarze "La gazetty" znani są z tego, że zawsze sprawdzają informacje przed ich publikacją. Również w tym przypadku włożyli wiele wysiłku w potwierdzenie wspomnianej teorii. Specjaliści-psychologowie, na podstawie artykułów, stworzyli portret psychologiczny autora. Najemni hakerzy namierzyli i zidentyfikowali komputer służący do wysyłania tekstów. Oto jaki obraz wyłania się ze zdobytych informacji:

Autorem, a raczej autorką artykułów w NieWierzPlot.com jest Maria Concepcia Suarez, lat 47, czarnoskóra podawaczka wikliny w fabryce mebli. Wraz z matką, mężem i siódemką dzieci mieszka na przedmieściach Monrowii (Liberia) w małej, drewnianej chatce. Jest jedyną reprezentantką swojego kraju w curlingu. W wolnych od obowiązków chwilach lubi słuchać progresywnego disco i oddawać się libacjom.

Kilka razy w tygodniu ubiera wojskowego buta, którego znalazła kiedyś przy drodze i udaje się do pobliskiej kafejki internetowej, aby spłodzić nowy artykuł. Potem surfuje w Sieci i ircuje na kanale #nethack (gdzie jest zazwyczaj operatorem).

"La gazetta dello electio" podaje także rys charakterologiczny przeciętnego czytelnika portalu NieWierzPlot.com, ale jest on tak odrażający, że nie zostanie tu przytoczony. Periodyk ujawnia także sposób dostępu, pozwalający na publikowanie artykułów w serwisie. Aby tego dokonać należy zalogować się jako "Fyrrdejuhhingkkunkassaniwerrtokullii" i podać hasło "Thorgal". Dalej "La gazetta" zwraca uwagę, że nazwa użytkownika to najdłuższe słowo świata, oznaczające w języku szwedzkim breloczek do kluczy do kajuty kapitana żeglugi dunajskiej. Znaczenie słowa "Thorgal" nie jest znane.

Alfonso y Veiga
2002-02-27

Powiadom znajomego o tym artykule  |  Wykop tego newsa